Reklaam sulgub sekundi pärast

Eesti korvpallikoondis Luka Dončići vastu – mida oodata eelseisvatelt MM-valikmängudelt?

doncic

Korvpalli MM-valikturniiri Euroopa „osakond“ jätkab augusti lõpus vahetult enne EM-finaalturniiri mängudega, kusjuures alustatakse teise ehk otsustava alagrupiturniiriga – konkurentsi on jäänud veel 24 meeskonda, kes selgitavad neljas kuueliikmelises alagrupis välja 12 tiimi, kes pääsevad järgmisel aastal toimuvale MM-finaalturniirile.

Kuna teise ringi võeti kaasa ka esimesel alagrupiturniiril saadud tulemused, alustavad võistkonnad teist ringi erinevatest stardipunktidest – Eesti on kuueliikmelises grupis kahe võidu ja nelja kaotusega viimane, mis tähendab, et edasipääsu püüdmiseks oleks vaja ülejäänud turniir läbida sisuliselt veatult. Ees ootab veel kolm mänguakent – esimesed kaks kohtumist peetakse nüüd augusti lõpus, järgmised kaks novembris ning viimased matšid tuleva aasta veebruaris, kirjutab Betsafe'i blogi

Mida oodata Eesti koondiselt eelseisvates kohtumistes Sloveenia (25. augustil võõrsil) ja Soomega (28. augustil kodus) ning kuidas ometi peatada NBA superstaari Luka Dončićit?

Alagrupi seis: Eesti olukord edasipääsu mõttes täbar

Saksamaa 5 1 +49
Soome 5 1 +28
Sloveenia 4 2 +24
Iisrael 3 3 +24
Rootsi 2 4 -15
Eesti 2 4 -55 

Meie alagrupi seis on enne eelseisvaid kohtumisi just selline – hetkeiseisuga on Saksamaa, Soome ja Sloveenia selles grupis edasipääsu mõttes väga selged favoriidid ning Iisraelil, Rootsil ja Eestil on vaja väikestviisi imet, et siit ennast edasi rabeleda. Just augustikuised kohtumised on siin ka eriti märgilise tähtsusega, sest erinevalt ülejäänud akendest saavad siin appi tulla kõik NBA ja Euroliiga ässad, mis tähendab kõige suuremat tugevdust just neile kolmele meeskonnale. 

Kui võitude arvult võiksime ehk sihtida Sloveenia kinni püüdmist, siis reaalsuses on see päris keeruline ülesanne: kohe esimeses omavahelises mängus saavad sloveenid meile vastu panna kogu oma NBA kaardiväe eesotsas 23-aastase Luka Dončićiga, kelle pidurdamine on ülikeeruline isegi kõige parematele NBA kaitsemängijatele, rääkimata siis Eesti koondislastest. Ka Soomel on augusti lõpus abis NBA mees Lauri Markkanen, kes on kontrollkohtumistes juba oma teravat kätt ja head minekut näidanud, aga soomlaste alistamine kodusaalis tundub Eesti jaoks pisut realistlikum siht. 

Eesti koondise olukord: Treieri õnnetu vigastus segas kaarte 

Eesti koondise jaoks on suvi möödunud suhteliselt üles-alla – esimestes mängudes jäime vastastele sisuliselt igas elemendis alla, kuid viimased kohtumised on olnud juba märksa lootusrikkamad.

Peatreener Jukka Toijalal hakkas ilmselt tasapisi paika loksuma ka 12-meheline seltskond, kes EM-finaalturniirile sõidab, kuid nagu ikka spordis juhtuda võib, löödi kaardid sassi – kontrollmängus Lätiga pealtpanekul õnnetult libisenud ja kukkunud Kaspar Treier murdis kodarluu pea ning järgmised kolm kuud saab ta mängimise asemel operatsioonist taastumisele keskenduda. Sellest on tuline kahju, sest Treier oli augustis just Eesti meeskonnas oma rolli varasemast suuremaks mänginud ning üha paremasse hoogu tõusmas. 

Küsimärgid on ka tagamehe Kerr Kriisa tervise kohal – Arizona ülikoolimeeskonna täht on saanud samale hüppeliigesele võrdlemisi lühikese ajaga kaks traumat ning kuigi ta Sloveeniasse kaasa sõidab, on tema mängus osalemine küsimärgi all. Väiksemad mured on kallal ka Janari Jõesaarel ja Sander Raiestel, kuid nemad peaksid Sloveenia vastu siiski rivis olema. 

Jukka Toijala sõnul võetakse Sloveeniasse kaasa 14 mängijat, juba nädala pärast algavaks EM-finaalturniiriks jääb rivistusse 12 meest. 

Sloveenia koondis: olümpial napilt medalita jäänud Euroopa tšempionid 

Ei tasu unustada, et Sloveenia koondis on valitsev Euroopa meister: 2017. aastal ehk juba viis aastat tagasi toimunud eelmisel turniiril suutsid Goran Dragić ja Luka Dončić sisuliselt kahekesi ülejäänud meeskonna selga võtta ning ootamatult võiduni välja tassida. Dončić oli sealjuures toona veel 18-aastane Real Madridi mängija, Dragić aga 31-aastane parimais aastais pallur, kes teenis ka turniiri MVP auhinna. 

Viis aastat hiljem on osad pisut vahetunud: Dragić on 36-aastaselt karjääri loojangul, Dončić aga 23-aastasena sisuliselt oma võimete tipul. Sealjuures ei ole nemad sugugi Sloveenia ainsad NBA mängijad – ääre peal paistab silma Denver Nuggetsi mees Vlatko Čančar, kogenud Euroopa klubide tegiatest võib välja tuua mängujuht Jaka Blažići, tagamehe Klemen Prepeliči ja „leegionärina“ sisse toodud FC Barcelona tsentri Mike Tobey. Kui eelmisel aastal Tokyo olümpiamängudel võidult võidule sammunud, poolfinaalis ülinapilt Prantsusmaale kaotanud ning pronksimatšis Austraaliale alla jäänud sloveenid vähegi oma taseme välja mängivad, ei tohiks Eesti koondisel selles mängus paraku šanssi olla. 

Samas saab olema huvitav näha, kuidas tuleb Eesti koondis Dončići pidurdamisega toime. Toijala on vihjanud, et ülesanne võib eelkõige langeda Henri Drelli ja Martin Dorbeku peale, kes saavad kindlasti elu ühe kõige huvitavama kogemuse. Sealjuures tuleb ju ilmselt just Drellil EM-finaalturniiril üritada ka Giannis Antetokounmpo takistamist…

Soome koondis: üks superstaar ja ports hea tasemega mängijaid 

Erinevalt Sloveenia koondisest võiks Eesti jaoks põhjanaabrid soomlased olla küll kohaks, kus selgelt võidu peale mängida – kuigi Soome on MM-valikturniiri alustanud kuuest mängust lausa viie võiduga, on nemadki kasu lõiganud FIBA koondiseakende süsteemist, mis on nende vastaste koosseise valikmängudeks oluliselt nõrgestanud.

Tõeliselt kõrgel tasemel mängijaid on Soomel hetkel vaid üks – NBAs Cleveland Cavaliersis palliv Lauri Markkanen, kelle peale langeb Soome koondises päris suur koormus. Asjalikke mängijaid Euroopa tugevatest keskmikest on Soomel veelgi, esile võib tõsta ka kogenud Petteri Koponeni, kes pallib nüüd kodumaal. 

Mängijaid üks-ühele võrreldes on Soome küll Eestist veidi tugevam, kuid meie korvpallikoondis on juba harjunud sellistes mängudes võidu peale mängima ning ilmselt ootab meid Tallinnas väga põnev kohtumine.