Anett Kontaveit “järgis eeskuju” ja langes neljanda esikümne naisena välja

Prantsusmaa lahtiste meistrivõistluste avaringis kaotas Anett Kontaveit (5) Ajla Tomljanovicile (Austraalia, WTA 42.) 6:7, 5:7 ja langes neljanda esikümne naisena avaringis välja.

Tegemist oli kahe üsna erineva setiga. Esimeses setis oli Anettil võib-olla vähem õnne ja mõnel otsustaval punktil lõi ta väga napilt auti. Anett oli selgelt ründavam pool, aga Tomljanovici aitas hea kaitse. Ta ei teinud lihtvigade näol peaaegu üldse kingitusi. Austraallanna tegi vaid 10 lihtviga, millest kolm olid servi topeltvead. Mängus seitse lihtviga 13 geimi jooksul on ikka väga vähe.

Anett jäi algul taha 0:3, aga see ei olnud üldse määrav, sest ta sai oma mängu käima ja viigini 3:3 jõudis päris veenvalt. Ründelöögid õnnestusid, punkte teenis Anett ka tilkpallide abil. Hea võimalus sett enda kasuks kallutada tekkis seisul 4:4, kui Tomljanovic jäi servil 15:40 taha. Aga teisel murdepallil lõi Anett ülinapilt auti, Niimoodi, et joonekohtunik juba luges talle punkti, aga pukikohtunik parandas jälge vaadates.

Omakorda sai Tomljanovic seisul 6:5 settpalli. Selle Anett päästis ja mindi tie-break’i, kus favoriit pidanuks olema eestlanna, sest ta oli varasemates omavahelistes kohtumistes võitnud Tomnljanovici vastu kaks tie-break’i ning ka tema tänavune skoor (tie-break’id 3:2 Tomljanovici 1:3 vastu) andis lootust. Kuid otsustav geim kulges kummaliselt, seisuni 3:3 võitsid punkte ainult tõrjujad. Siis sai Anett oma servist 4:3 ette ja järgmine punkt oli taas õnnetu – jälle lendas pall eeskäelöögist mööda joont napilt auti. Tomljanovic sai 6:4 ette ja realiseeris kokku kolmanda settpalli seisuks 7:5.

Teises setis alustas Anett küll servigeimi nulliga võitmisega ja tundus, et ehk ei ole napp setikaotus teda mõjutanud, aga järgmistes geimides mängis Eesti esireket tujutult ja jäi 1:3 taha. Seejärel võttis Anett oma servi nulliga ära ja siis hakkas juhtuma. Järsku hakkas Tomljanovic tegema kingitusi, mida ta enne polnud teinud. Arvata võib, et oma 23 lihtveast pooled tegi vastane teise seti teises pooles. Tundus, et Anett saab seti lihtsalt kätte, ehkki ta ise enam nii kindlalt ei mänginud kui esimeses setis. Murde sai eestlanna kiiresti tagasi ja siis seisul 5:4 oli kasutada ka settpall, aga selle andis Anett tõrjeveaga kohe ära. Võimalus läks kaduma ja Anetti pikk pallingugeim lõppes, kui Tomljanovic realiseeris teise murdepalli. Viimases geimis ei olnud Anettil enama lootust.

Statistika ütleb, et paremuse äralöökidel (30:18) nullis Anett lihtvigade rohkusega (40:23). Tomljanovic võitis punktid 83:80, aga otse servist (ässad 7:2 ja topeltvead 1:6) teenis Anett vastasest 10 punkti rohkem. Seega oli pallivahetustes austraallanna ülekaal suurem kui punktide üldarv näitab. “Ebaõnne oli kahjuks küll,” ütles treenerist ekspert Harri Neppi. “Ega Tomljanovic tavaliselt teegi palju lihtvigu, aga tema eeskäsi on ikkagi kehvem. Anett lõõb täpsemalt, aga paraku tuli liiga palju nappe aute. Arvestades, et Anett oli alles haigusest taastunud, mängis ta üpris hästi.”

Fakt on aga see, et kuuendat slämmiturniiri järjest ei jõua Anett 3. ringist kaugemale. Tomljanovic, kes on sel hooajal mänginud ikka üsna kesiselt, ütles intervjuus, et suure slämmi turniiriks peab olema valmis ja seal taset tõstma. Kuid Anetti tase mingil põhjusel suure slämmi turniiridel langeb, seda vähemalt kahel viimasel hooajal. 2020. aastal olid tal slämmiturniiride tulemused veel päris head (üks veerandfinaal, üks kaheksandikfinaal).