Reklaam sulgub sekundi pärast

Jalgpall

toetab Chanz

4 suurt küsimust enne Meistrite liiga finaali

Liigahooajad Euroopa suurtes jalgpalliriikides said küll möödunud nädalavahetusega otsa, kuid see ei tähenda veel sugugi seda, et jalgpallihooaeg oleks läbi saanud – see nädal on veel erinevate üleminekumängude ja suurte finaalide päralt, uuest nädalast naasevad aga püünele rahvuskoondised. Selle nädala lõpus ootab meid aga klubijalgpalli hooaja kõige oodatum kohtumine, kui Pariisis toimuvas Meistrite liiga finaalis on vastamisi Liverpool ja Real Madrid.

Mida sellelt mängult oodata, millised on suure kohtumise eel peamised narratiivid ja kelle peale tasuks Betsafe’i spordiennustuses teha oma panused? Betsafe’i blogi teeb Meistrite liiga finaalile põhjaliku eelvaate – seda nelja suure küsimuse või narratiivi kaudu!

Milline on Liverpooli meeskonna tervis?

Hoolimata sellest, et Liverpoolil püsis veel pühapäeva õhtupoolikuni elus võimalus võita sel hooajal lausa neli suurt trofeed ning viimastel nädalatel on vajalikke tulemusi järjepanu võetud, ei ole Anfieldil ja klubi treeningbaasis Melwoodil olukord sugugi pilvitu – korraga paistab, et meeskonna võtmetegijatel hakkab pika ja ränkraske hooaja järel kütus otsa saama.

Keskväljal võtmerollis olev Fabinho sai vigastada 10. mai kohtumises Aston Villaga ning pole pärast seda platsil käinud. Tavapärased raudkindlad põhikoosseisumehed Mohamed Salah ja Virgil van Dijk said mõlemad 14. mail FA karika finaalis pisut vigastada ning kui Salah sai Premier League’i hooaja viimases kohtumises platsile tulla, siis van Dijk jäi eemale viimasest kahest liigamängust. Tagatipuks lonkas liigahooaja viimases kohtumises vigastusega ära ka keskväljavõlur Thiago, mis tähendab, et halvemal juhul on Meistrite liiga finaalis Liverpool ilma lausa neljast oma absoluutsest põhitegijast.

Jah – kuna Salah käis juba pühapäeval mõnekümneks minutiks platsil ning lõi ka värava, võib arvata, et nädalane taastumisperiood tuleb talle väga kasuks ja lubab tal laupäeval uuesti värskena platsile joosta, kuid teiste meeste kohale võib küll ühe rasvase küsimärgi joonistada. Salahi asemel saab rünnakul küll kasutada erinevaid mängijaid ja selle koha täidab Jürgen Klopp ehk kõige väiksemate probleemidega ära, ent just keskväljal ja ka keskkaitses võivad tekkinud augud kõige tõsisemalt haigutama hakata. Ibrahima Konate ja Joel Matipi duo on küll tasemel, kuid van Dijki näol puudub sealt tõsine liider. Väga valus on olukord keskväljal, sest kui nii Fabinho kui Thiago peaksid finaalist kõrvale jääma, tuleb Kloppil ilmselt seal alustada kolmikuga Henderson-Keita-Milner. Jällegi – ei ole küll halvad asendused, aga samas ka mitte sellise maailmaklassiga mängijad nagu Thiago ja Fabinho.

Kes võidab Ballon d’Ori?

Maailma jalgpalli mainekaima individuaalse auhinna Ballon d’Ori reglementi värskelt muudeti ning täpsustati, et auhinda antakse eelmise hooaja eest – see tähendab, et enam ei tule jälgida veidrat perioodi kalendriaasta järgi ning sinna juurde saavutusi ja poolsaavutusi rehkendada – nüüd saab lihtsalt vaadata täie õigusega seda, mida möödunud hooajal korda saadeti. Kuna hooaeg on nüüd lõppemas, ongi paslik aeg esimesi ennustusi ja pakkumisi teha – kes võidab 2022. aasta Ballon d’Ori?

Fantastilise Meistrite liiga väravahooga on ennast hetkel soosikuks number üks mänginud Karim Benzema, kes saab lisaks Hispaania meistritiitlile ja superkarikale sel hooajal juba uhkeldada ka Prantsusmaa koondisega võidetud Rahvuste liiga karikaga. Kui sellel lisanduks veel ka Meistrite liiga, oleks asi ilmselt üpriski selge – Benzema on selgelt olnud sel hooajal Reali liider ja parim mängija ning arvestades seda, kuidas sellistel valimistel on ründavatel mängijatel sageli eelis, ei tohiks suurt küsimust olla.

Küsimus võib aga tekkida juhul, kui finaali võidab hoopis Liverpool, kes oleks sel juhul sel hooajal võitnud kaks kodust karikaturniiri ja Meistrite liiga, olles ülimalt lähedal ka Premier League’i tiitlile ja ajaloolisele nelikvõidule. Sadio Mane võitis sealjuures Senegali koondisega ka Aafrika Rahvaste Karikaturniiri, kuid Mane asemel tuleks tänavusest Liverpoolist esile tõsta siiski Mohamed Salahi esitus, kes jäi sellestsamast Aafrika meistritiitlist ilma vaid seetõttu, et kaotas Egiptusega finaali penaltiseeria. Salah tuli Premier League’is nii parimaks väravakütiks kui parimaks sööduandjaks ning vääriks seda tiitlit täpselt samamoodi. Seega võib arvata, et Meistrite liiga finaali tulemus võib Ballon d’Ori tulemusi päris olulisel määral muuta – viimastel aastatel on see suuresti läinud auhinnaks, kus hinnatakse eelkõige mängijaid, kes võidavad oma meeskondadega suuri karikaid ja tiitleid.

Kas Salah saab kättemaksu?

Nii Liverpoolil, aga iseäranis Mohamed Salahil on selles finaalis omad arved klaarida, Real Madridiga oma kana kitkuda. 2018. aastal kohtusid Meistrite liiga finaalis needsamad meeskonnad ning toonane kohtumine oli üks viimase aja mälestusväärsemaid finaale. Tuletame meelde: Sergio Ramos tõmbas seal (poolsihilikult?) Salahi õla liigesest välja ja lõpetas sellega egiptlase finaali juba esimesel poolajal. Liverpooli väravavaht Loris Karius sai peapõrutuse ning tegi kaks täiesti uskumatut eksimust, mille kasutasid ära Karim Benzema ja Gareth Bale. Ja nende kahe Reali värava vahele jäi Meistrite liiga finaalide ajaloo ehk isegi kõige ilusam värav, mille lõi efektse käärlöögiga seesama Bale. Tuleb tuttav ette? Ja Liverpooli vahetusmängijate pingilt vaatas kõike seda Ragnar Klavan!

Sergio Ramost küll tänaseks enam Reali koosseisus ei ole, kuid võib arvata, et Liverpooli ridades on just Salah see, kel on kõige rohkem motivatsiooni, et Realile seekord tuul alla teha. Meenutame, et lisaks Meistrite liiga finaalile rikkus saadud vigastus ka Salahi karjääri esimese (ja kes teab, ehk viimase!) MM-finaalturniiri – Venemaal toimunud võistlustel sai ta küll platsile ja lõi väravagi, kuid oli kokkuvõttes oma paremate päevade vari.

 

Kas Reali võitjamentaliteet kannab neid lõpuni?

Real Madridi peatreener Carlo Ancelotti ütles finaali eel tabavalt: „Midagi imelikku on juhtunud. Hooaja algusest peale oleme mänginud väga tugevate meeskondadega, kes on uskunud, et suudavad Meistrite liiga võita – Pariisi Saint-Germain, Chelsea, Manchester City. Kogu tunnustus läheb meie mängijatele ja fännidele, kes suruvad, suruvad ja aina suruvad. Meie meeskonna särk on raske – see sisaldab klubi uhkust. Minu jaoks on finaal Liverpooliga sisuliselt derbi, sest olen jätkuvalt Evertoni mees.“

Ancelottil on tuline õigus – Reali teekond finaali on sel kevadel olnud raskemast raskem, sest järjepanu on vastaseks saadud meeskondi, kelle vastu ei ole isegi Reali sugune klubi olnud soosikuks. Tõele au andes ei ole nad suurema osa ajast ka väga hästi mänginud, kuid otsustavatel hetkedel on alati suudetud oma väravad ära lüüa ja paremus maksma panna – Reali kannab edasi teadmine selle klubi ajaloolistest saavutustest, võimsusest ja vägevusest. Eriti hästi tuli see välja poolfinaalis Manchester City vastu, kus juba täiesti lootusetuna näinud seisust üleminutitel välja tuldi ja lisaajal kõik enda kasuks pöörati. Kuigi finaalkohtumine ei toimu nende kodus Santiago Bernabeul, on siiski põhjust arvata, et just Ancelotti meeskond on finaali eel seisus, kus midagi kaotada neil ei ole – just seetõttu tunduvad nendele pakutavad koefitsiendid pakkuvat kõige paremat väärtust.

Panustamissoovitused:

Reali võit – 3,40
Viik välistatud – Reali võit 2,53
Real tõstab karika üles – 2,40
Väravate arv üle 2,5 – 1,77
Mõlemad meeskonnad skoorivad – JAH 1,64

Meistrite Liiga koefid Ieiad SIIT

Jalgpall

toetab Chanz