Premium liiga

toetab Chanz

Video: Videokohtunike treening jõudis järgmise etapini

videokohtunike-koolitus
Foto: Jana Pipar/jalgpall.ee

Sellest hooajast on kõikidel Premium liiga kohtumistel ametis video- ja abivideokohtunikud. Novembrikuus alanud väljaõpe jõudis möödunud nädalavahetusel uude etappi.

Tulevaste videokohtunike (VAR) koolitamist alustas Eesti Jalgpalli Liit (EJL) mullu novembris. Pühapäeval, 22. jaanuaril said väljaku- ja videokohtunikud harjutada omavahelist kommunikatsiooni, mille ajendiks olid esmakordselt reaalajas toimuvad sündmused, teatas EJL. 

“Õppetööd alustasime novembrikuus teooriast,” selgitas EJLi kohtunike osakonna juhataja Hannes Kaasik. “Seejärel liikusime edasi VAR-ruumi, kus analüüsisime eellindistatud klippe, sealt edasi tegelesime lindistatud täismängudega. Nüüd jõudsime esmakordselt sellesse õppefaasi, kus tegutsesime reaalaja sündmustega: samal ajal toimus miskit nii väljakul kui VAR-ruumis.” 

Uue etapi esimese ülesandena olid EJLi jalgpallihallis väljakul Arte jalgpalliklassi õpilased, kes simuleerisid erinevaid veasituatsioone.

“Väljaku- ja videokohtunike vahel oli ühendus ning nad said reaalajas omavahel suhelda. Igal kohtunik oli väljakul umbes 10 minutit, mille jooksul tekitasid mängijad treenerite suunisel erinevaid mänguolukordi. Kohtunikud tegutsesid nii, nagu oleks tegu olnud päris mänguga ning nende ülesanne oli kõik olukorrad üle kontrollida,” selgitas Kaasik. 

Kogu päeva vältel toimunud õppetegevusse oli kaasatud tavapärasest suurem hulk inimesi. „Kui seni oleme tegutsenud umbes 25-liikmelises seltskonnas, siis nüüd oli osalejaid märksa rohkem. Kaasatud olid teleülekande tootjad, VAR-i tehnilise lahenduse partner VOGO Prantsusmaalt, Arte jalgpalliklassi õpilased, instruktorid nii kohtunike osakonnast kui valdkonnast üldisemalt ning ka treenerid, kes aitasid situatsioone välja mõelda ning neid mängijatele edasi anda,” lisas Kaasik. 

Järgmine suurem etapp leiab aset 28. ja 29. jaanuari õppepäevadel, kui videokohtunike töös kasutatavaid süsteeme katsetatakse Taliturniiri kohtumistel. „Nendes mängudes enam simuleerimist ei ole – tegu on reaalsete kohtumistega. Esimesel nädalavahetusel vahetame kohtunikke jooksvalt nii VAR-ruumis kui platsil, sellest järgmisel nädalavahetusel saavad esimesed brigaadid kirja ka täismängud,” rääkis Kaasik. 

Videokohtunike väljaõpe kestab neli kuud ning selle maht on veidi enam kui 60 tundi. Õppetöö jooksul viiakse läbi loenguid, teoreetilisi ja praktilisi ülesandeid ning süsteemi katsetatakse Taliturniiri mängudel. Koolitus leiab aset tihedas koostöös FIFAga, Eestis on videokohtunike koolitamise õigus endistel tippkohtunikel ja praegustel UEFA kohtunike vaatlejatel Uno Tutkil ja Hannes Kaasikul. Aprillis algab uus koolitus, mille järel saavad VARiga mängude teenindamiseks vajaliku litsentsi järgmised kuus praegust väljaku- ja abikohtunikku. 

2023. aastast alates määrab EJL igale Premium liiga mängule videokohtuniku ja abivideokohtuniku, kes viibivad A. Le Coq Arenal spetsiaalset videokohtunike jaoks välja ehitatud keskuses. Keskus võimaldab samaaegselt teenindada kolme vastasseisu, kus on ametis videokohtunikud. 

Premium liiga

toetab Chanz