Reklaam sulgub sekundi pärast

Jalgpall

toetab Chanz

VIDEO | Tallinna FC Flora noortetööjuht: Eesti mängijad on võimelised tipptasemel edukalt hakkama saama

Tallinna FC Flora noortetööjuht Taavi Trasberg
Tallinna FC Flora noortetööjuht Taavi Trasberg — FOTO: Kuvatõmmis videost

Eesti Jalgpalli Liidu (EJL) poolt elluviidud noortetööjuhtide projektil on käsil neljas tegevusaasta. Tallinna FC Flora noortetööjuht Taavi Trasberg jagas mõtteid, kuidas on klubi noortetöö arenenud ning milliseid eesmärke on endale püstitatud.

Taavi Trasberg alustas Floras noortetööjuhina enne jalgpalliliidu projekti algust, 2018. aastal. „Kellelgi ei olnud siis ettekujutust, milline noortetööjuhi amet üldse välja näeb. Ametijuhendis olid ühed asjad kirjas, aga reaalsus, millega igapäevaselt pidi tegelema, oli teine. Oli väga palju avastamist ja õppimist, aga nüüdseks tean, mida tegema pean ning milline on noortetööjuhi roll ja igapäevatöö,“ rääkis Trasberg.

Igapäevaselt tegeleb Trasberg treenerite arendamisega, vajadusel nende muredega, valmistab ette ja viib läbi klubisiseseid koosolekuid ja koolitusi, peab treeneritega individuaalseid vestlusi ning töötab koostöös metoodikaosakonnaga välja klubi treeningmetoodikat. „Esialgu oli minu töös palju dokumentide ja juhendite väljatöötamist, sealhulgas klubi mängumudel ja õppekava. Nüüd pean kõige olulisemaks väljakutel viibimist, treeneritega suhtlemist ja nende treeningute tagasisidestamist, sest lõpuks on treener võtmerollis, kes meil mängijaid kõige rohkem mõjutab,“ rääkis Trasberg, kes lisas, et Flora noortetöö kvaliteet tõuseb vastavalt sellele, kui head treenerid klubis on.

Trasbergi sõnul käib klubi noortetreenerite arendamine pidevalt. „Sisulise poolega tegeleme klubis väga palju, et kõik treenerid saaksid aru, mida me õppekavas mingite punktide all mõtleme, kuidas mängijaid paremini õpetada, milliseid küsimusi neilt küsida ja kuidas kaasata mängijad õppeprotsessi nii, et nad oleksid vastutavad enda arengu eest. Seda kõike selleks, et liikuda koos ühtse arusaamaga ühiste eesmärkide poole,“ ütles ta.

Vaata videot Tallinna FC Flora noortetööst siit:

Ühise eesmärgina toob Trasberg välja intelligentsete mängijate kasvatamise, et olla noortetöö tasemelt Skandinaavia ja Baltikumi tipus. „Loomulikult soovime, et meil oleks individuaalselt meisterlikud ja kehaliselt võimekad mängijad, aga meie peamine fookus on tarkade mängijate arendamine, kes suudavad väljakul ise otsuseid vastu võtta ja sellega mängu muuta. Soovime teha seda tööd tasemel, kus me konkureerime suurte naaberriikide akadeemiatega,” rääkis Trasberg.

Tallinna FC Flora komplekteerib oma esindusvõistkondi ainult Eesti mängijatest, kus oluline roll on ka klubi enda kasvandikel. Trasbergi sõnul on see põhimõte noortetööle suureks, aga meeldivaks vastutuseks. „Saame teha midagi Eesti jalgpalli jaoks ning usume klubis, et Eesti mängijad on võimelised tipptasemel edukalt hakkama saama. Liigume aina ülesmäge ja kui vaatame, kuidas meie noortegrupid tänaseks mängivad, siis see on üha rohkem ühte nägu ja peegeldab Flora mängumudelit. Kui on räägitud, et Eestist on väga raske kuhugi välismaale jõuda või teha siit samm edasi, siis meie tahame tõestada, et tegelikult on küll võimalik, aga see kõik algab kvaliteetsest ja süsteemsest noortetööst. Loomulikult mängib väga olulist rolli ka taustasüsteem ja kvaliteetsed treeningtingimused, aga mul on hea meel, et klubi väärtustab noortetööd kõrgelt ning näeb vaeva, et tingimusi tagada,’’ rääkis ta.

Trasberg peab oma ametis suurimaks katsumuseks töömahtu, kuna Floras treenib kokku 1100 noort, kes jaotuvad 52 noortegruppi ning klubis töötab tänasel päeval 35 noortetreenerit. Kuigi noortetööjuhil on abis erinevate vanuseastmete eest vastutavad metoodikajuhid, on kogu klubi noortetööst ülevaate omamine Trasbergi sõnul ajamahukas. „Mina küll ei puutu igapäevaselt kõikide treeninggruppidega kokku, aga pean siiski olema kursis, mis gruppides toimub ja kuidas sealsetel treeneritel läheb – paratamatult nõuab see palju suhtlust ja aega. Samuti võtab aega mängude ja turniiride vaatamine, et omada ülevaadet võistkondade ja mängijate hetkeseisust, kuid see on oluline töö osa, et osata protsessi ja arengut hinnata. Eriti väärtuslikud on meie jaoks rahvusvahelised mängud, sest seal tulevad tihtipeale esile puudused, mida Eestis mängides ei pruugi märgata,“ selgitas ta.

Lisaks mahule ja klubi noortetöö erinevate valdkondadega kursisolemisele, toob Flora noortetööjuht proovikivina välja treenerite leidmise ja arendamise. „Eestis on keeruline leida inimesi, kes tahaksid pühenduda treeneriametile. Kui uued inimesed võtavad minuga ühendust või soovijad tulevad kvalifikatsioonikoolitustelt, mida jalgpalliliit läbi viib ja tahavad saada treeneriks, siis tegelikult klubis on väga palju tööd veel vaja ära teha selleks, et nad võtaksid meie metoodika omaks ja hakkaksid kvaliteetseid treeninguid läbi viima. Tegelikult on see protsess väga pikk ja võtab aastaid aega, et lõpuks hakkaks see ka väljakul mängijate soorituses kajastuma,” märkis Trasberg.

EJLi noortetööjuhtide projekti käivitas jalgpalliliit 2020. aastal ning selle eesmärk on arendada klubides välja väga heal tasemel ja klubi huvidest lähtuv noortesüsteem. EJLi noortetööjuhtide projektis lööb kaasa kümme Premium liiga ja seitse Esiliiga klubi. Samuti osaleb projektis neli klubi, kes rahastavad noortetööjuhti ise, niisamuti on kogu protsessi kaasatud ka EJLi akadeemia. Alates sellest aastast toetab projekti arengut logistikaettevõte Ferroline Group.

Jalgpall

toetab Chanz