Jalgpall

toob sinuni Chanz

VIDEO | Põhja-Iirimaa tippkoolitaja: noortetööjuhtide programm arendab Eesti jalgpalli märkimisväärselt

— FOTO: Katariina Peetson/jalgpall.ee

Juunikuus toimus Eesti Jalgpalli Liidu (EJL) korraldatud noortetööjuhtide programmi teine kolmepäevane kohtumine, mida viis läbi Põhja-Iirimaa koolitaja A. Nixon.

Põhja-Iirimaa jalgpalliliidu ja FIFA koolitaja Nixon osaleb Eesti klubide noortetööjuhtide projektis aasta algusest. Jaanuaris Tallinnas toimunud seminaril keskenduti treeneritöö filosoofiale, vahepealsetel kuudel kohtusid programmis osalevad treenerid Nixoniga veebi vahendusel ning täitsid etteantud ülesandeid, mis põhinesid mängijatele suunatud metoodika juurutamisel. Juunikuisel kolmepäevasel seminaril olid teemadeks mängija DNA, mängude modelleerimine ja mängijate arengu mõõtmine, mille eesmärk on arendada klubide noortetööd.

Noortetööjuhtide projekti juhi Mario Pruuli sõnul on taoline seminari ja grupitööde stiilis koolitusviis noortetööjuhtidele sobilik. „Oleme selle projektiga proovinud palju erinevaid koolitusviise, aga leidsime, et selline interaktiivne koolitusmeetod on noortetööjuhtidele sobilikum. See annab neile võimaluse kokku tulla, omavahel ideid ja parimaid praktikaid jagada ning arutada arenguvõimaluste üle,“ ütles Pruul.

Vaata videot siit:

Programmis osalev FC Nõmme Unitedi noortetööjuht Madis Metsmägi ütles pärast seminari, et selja taga on kolm sisukat ja informatiivset päeva. „Koolitus on hästi intensiivne, saab väga palju uusi ideid ja on hea võimalus teiste noortetööjuhtidega arutada probleeme ja võimalusi, kuidas me saame klubisid arendada. Kõigepealt peame korra aja maha võtma, mõtlema, et millest meile räägiti ja millised suunad on meile edasiseks antud,“ ütles Metsmägi.

Tartu WJK Santose noortetööjuht Siim Säesk lisas, et seminaril käsitletud teemasid ja saadud teadmisi saab ka ise koheselt praktiseerida. „Eks siin oli palju infot: kuidas erineva generatsiooni mängijatega tegeleda, kuidas on treeneri metoodika läänemaailmas muutunud või kuidas on põhja-iirimaalased ajas muutunud – need on kindlasti etapid, mis ka meid ees ootavad ja et me oleksime valmis oma tööd mingil hetkel muutma,“ rääkis Säesk.

Seminari läbiviija Nixoni sõnul on kõik programmis osalevad noortetööjuhid oma avatusega talle muljet avaldanud. „Oleme nüüdseks koos olnud umbes kuus kuud, nii et me hakkame üksteist tundma õppima. Mehed on end avanud, hästi kuulanud ning nad eraldavad saadud informatsiooni hästi. Info eraldamine tähendab seda, et nad ei nõustu kõigega, vaid nad vaatavad tegelikult oma klubi keskkonda ja ütlevad, millised osad neile sobivad ja millised mitte,” ütles Nixon.

Nixon peab noortetööjuhte jalgpalli arengu seisukohalt riigi ühtedeks kõige olulisemateks inimesteks, kes liiguvad oma tööga õiges ja vajalikus suunas. „Nende kätes on järgmised 15 aastat Eesti jalgpalli. Ma arvan, et Mario programm on olnud muljetavaldav, sest see on keskendunud juba rohkem kui 2 aastat ainult noortetööjuhtidele. Tean, et treenerid teevad oma klubides suuri muutusi ja me oleme viimase kuue kuu jooksul näinud, kuidas klubid on edasi liikunud, võib-olla väikeste sammudega, kuid vähemalt nad liiguvad edasi ja neil on suund. Kui suudame oma kursust lõpuni jätkata, siis ma arvan, et see on Eesti jalgpalli arengu seisukohalt päris märkimisväärne,“ ütles Nixon.

Noortetööjuhtide projekti käivitas EJL 2020. aastal ning selle eesmärk on arendada klubides välja väga heal tasemel ja klubi huvidest lähtuv noortesüsteem. Projektis lööb kaasa üheksa Premium liiga ja kaheksa Esiliiga klubi. Lisaks osaleb projektis neli klubi, kes rahastavad noortetööjuhti ise, lisaks on kogu protsessi kaasatud ka EJLi akadeemia.

Jalgpall

toob sinuni Chanz