Reklaam sulgub sekundi pärast

Jalgpall

toetab Chanz

Video: Playmakersi programmi kaudu on jalgpalliga tutvust teinud ligi 1000 Eesti tüdrukut

Playmakersi programmi kaudu on jalgpalliga tutvust teinud ligi 1000 Eesti tüdrukut
Playmakersi programmi kaudu on jalgpalliga tutvust teinud ligi 1000 Eesti tüdrukut — FOTO: Liisi Troska/jalgpall.ee

Eesti Jalgpalli Liit (EJL) korraldab 2021. aastast 5–8-aastastele lastele Disney multifilmidest inspireeritud jalgpallitreeninguid. Kahe aasta jooksul on programmist osa saanud 944 tüdrukut üle Eesti.

2020. aastal UEFA ja Disney koostöös välja töötatud Playmakersi programm on suunatud 5–8-aastastele tüdrukutele, kellel puudub kogemus jalgpalliga või on senine kokkupuude olnud minimaalne. Programm põhineb teadustöödel, mis on näidanud loo jutustamise ning kaasahaarava liikumismängu positiivset mõju tüdrukute toomisel spordi juurde.

Eesti liitus Playmakersi projektiga 2021. aasta sügisel. Kahe aasta jooksul on programmis osalenud 944 tüdrukut, treeninguid on korraldatud 53 erinevas keskuses ning programmi on kaasatud 32 jalgpalliklubi.

EJLi projektijuhi Kethy Õunpuu sõnul on Playmakers tüdrukutele ideaalne kasvuplatvorm, kus tutvuda jalgpalliga ning arendada enda üldkehalisi oskusi. „Playmakers programm on tüdrukutele sissejuhatuseks jalgpalli. Kõik tüdrukud ei pruugi lõpuks spordiala juurde jääda, aga nad saavad võimaluse liikuda, arendada oma sotsiaalseid oskusi ja olla osa meie kogukonnast. Kellele jalgpall meeldib ja sobib, siis neil on võimalus programmist liikuda edasi klubi jalgpallitreeningutele,“ rääkis Õunpuu.

Playmakersi treeningute läbiviimiseks on Eestis programmi koolituse läbinud ja vajaliku kvalifikatsiooni saanud 85 jalgpallitreenerit.

Elvas Playmakersi treeninguid läbi viiv Marie Pau nõustub, et Disney lugude tegelased annavad tüdrukutele palju häid näiteid, kuidas igapäevaelus tegutseda. „Programm on aidanud tüdrukutel õppida teisi kuulama ja teistega arvestama, samuti on programm arendanud nende keskendumisvõimet. Nad saavad lugusid kaasa rääkida ja olla igapäevaelus toimuvast rohkem huvitatud, samal ajal saab nautida aktiivseks olemist ja sõpradega mängimist,“ rääkis Pau.

Igal aastal on programm pühendatud ühele populaarsele Disney toodetud animafilmile. Varasemalt on tüdrukuid jalgpallitreeningul saatnud „Imelised 2“, „Lumekuninganna ja igavene talv 2“ ja „Vaiana“, sellest aastast on treeningutele lisandunud Disney Akadeemia auhinnaga pärjatud muusikaline komöödia „Encato“.

Saue JK treener Kärt Mere näeb tüdrukutele pakutud võimalust – olla multifilmide loo keskmes ja luua seeläbi lugu koos jalgpallitreeneriga – ainult positiivsena. „Playmakersi programm annab väga suure vundamendi nendele tüdrukutele, kes edaspidi jalgpalliga tahavad tegeleda. Need tüdrukud, kes on minu käe läbi jõudnud Playmakersist klubi treeninggruppidesse edasi, on kindlasti oma eelduste poolest juba palju tugevamad kui teised samaealised tüdrukud,“ rääkis Mere.

Õunpuu lisas, et lisaks tüdrukute jalgpalli harrastajate arvu kasvatamisele on Playmakersi eesmärk ka treeneritöö populariseerimine naiste seas ning naistreenerite koolitamine. „Programmiga liitumiseks ei pea olema juba kogenud treener – siin saavad kaasa lüüa kõik, kes soovivad astuda esimesi samme treeneritöös. Pakume kõigile huvilistele tasuta UEFA Playmakersi koolitust ning pärast seda EJL D kvalifikatsioonikursust. Ootame programmiga liituma kõiki jalgpalliklubisid, kes soovivad pakkuda tüdrukutele treenimise võimalusi,” rääkis Õunpuu.

Täpsemalt saab Playmakersi programmi kohta lugeda EJLi kodulehelt. Jaanuari lõpus alustava Playmakersi treenerite koolituse ja registreerimise kohta on võimalik leida täpsustavat infot treenerite koolituste alamlehelt.

Vähemalt 2027. aastani vältava UEFA ja Disney Playmakers programmiga on tänaseks liitunud 47 Euroopa alaliitu, jalgpallitreeninguid on korraldatud enam kui 3800 paigas, treeningutest on osa saanud enam kui 73 000 tüdrukut ning programmis on koolitatud üle 5000 Playmakersi treeneri.

Jalgpall

toetab Chanz