VIDEO | Neidude U19 jalgpallikoondis alistas ka Leedu ja teenis Balti turniiri karika täiseduga!

Eesti neidude U19 koondis on 12 aasta pikkuse vahe järel Balti turniiri võitja
Eesti neidude U19 koondis on 12 aasta pikkuse vahe järel Balti turniiri võitja — FOTO: Liisi Troska/jalgpall.ee

Eesti neidude U19 koondis pidas täna, 16. septembril viimase kohtumise Balti turniiril, kui vastamisi mindi Leeduga. Mäng võideti 3:1, mis tähendab, et Eesti läbis turniiri täiseduga ja teenis juba varasemalt kindlustatud üldvõidu.

Juba mängule eelnevaks hetkeks Balti turniiri üldvõidu kindlustanud Eesti alustas kohtumist Leeduga hästi ning domineeris pea kogu avapoolaega. Juhtseis haaratigi juba 5. mänguminutil, kui vastase karistusala lähistel oli Eesti kasutada karistuslöök ning Karola Purgats saatis palli võimsa löögiga otse ristnurka. Paraku vaatas juba minut hiljem tabloolt taas vastu viigiseis: 6. minutil, kui Leedu võttis üles ühe oma vähestest avapoolaja rünnakutest, saatis Agnieška Kazarina kasti tsenderduse, mille Hanna Pihu küll läbi raskuste püüdis, ent pall käis üle väravajoone.

Eesti end vastase väravast heidutada ei lasknud. Hea võimalus juhtseisu taastamiseks avanes 24. minutil, kui Elisabeth Õispuu suurepärase eeltöö tulemusena pääses Anželika Jotkina vabalt värava ees löögile, et suunas palli täpselt keskele ning mänguvahend oli seetõttu Leedu väravavahi jaoks kerge saak. Mõned minutid hiljem oli Jotkina taas aktsioonis ning tema vastu tehti karistusalas viga, mistõttu määrati Eestile penaltilöök ning Aleksandra Kelli ei jätnud võimalust kasutamata. Jotkinal tekkis hea moment ka 39. mänguminutil, kui ta pääses Anna Mariin Juksari küljesisseviskest väravavahiga silmitsi, aga Erneta Rinkevičiūtė tõrjus hästi. Vaheajapausile läks Eesti niisiis 2:1 eduseisus.

Teine poolaeg kujunes võrdluses avapoolajaga oluliselt lahtisemaks ning sellele andsid tõenäoliselt oma panuse kummagi naiskonna rohked vahetused. Eesti esimene tõeliselt ohtlik moment sündis 58. minutil, kui rünnakule jätkunud olukorras pääses kaugelt löögile avavärava autor Purgats, ent pall tabas latti ja jätkuolukorras enam löögile ei pääsetud. Neli minutit hiljem jõudis Eesti kolmanda tabamuseni, kui võistkondlikult hea kokkumängu jätkuna leiti pikema sööduga liini taha sööstnud Jotkina, kes mängis end edukalt löögile ja realiseeris.

Mängu viimase kümne minuti jooksul tekkis kummalgi naiskonnal lubav moment, kus appi tõttasid väravaraamid. 83. minutil oli selline olukord Leedul, kui standardolukorrast toimetati pikk pall kasti ning kuna Eesti kaitsjatel seda esiti klaarida ei õnnestunud, pääsesid leedukad löögile, kuid tabati posti. 89. mänguminutil oli aga Eestil kasutada nurgalöök ning Ranele Valk toimetas kasti palli, mida pääses peaga suunama Anni Iiris Ilisson, ent taas põrkas pall postist väravast eemale.

Eesti neidude U19 koondis teenis turniiril kokku kolm võitu: avamängus alistati 1:0 Läti, seejärel 5:0 Fääri saared ning viimases mängus ka Leedu. Viimati õnnestus Eestil selles vanuseklassis neidude arvestuses Balti karikas tõsta 2012. aastal ning avavärava autor Karola Purgatsi sõnul tunneb kogu koondis saavutatu üle heameelt. „Tunne on uskumatult hea! U19 koondis pole Balti turniiri pikka aega võitnud ja kogu võistkonna üle on hea meel. Staff on imeline ja kõik mängijad olid väga tublid," kirjeldas ta mängujärgseid emotsioone.

Purgatsiga nõustus ka koondise peatreener Reivo Vinter: „Mõlemad eesmärgid said täidetud: kõik mängijad said mänguaega ja võitsime Balti turniiri," ütles ta. Olenemata tõsiasjast, et turniirivõit kindlustati juba enne tänast, pandi ka kohtumiseks Leeduga kõik mängu. „Enne tänast mängu oli selge sõnum minult mängijatele kui neil endil omavahel, et läheme mängima maksimaalselt, sest see on siiski ettevalmistus EM-valikturniiriks ja mingit allahindlust me ei tee."

EM-valikturniiri esimeses ringis kohtub Eesti neidude U19 koondis Küprose, Šveitsi ja Aserbaidžaaniga. Mängud peetakse 26. ja 29. novembril ning 2. detsembril, turniiri võõrustab Küpros.