Reklaam sulgub sekundi pärast

VIDEO | Mart Poom: noortetööjuhid aitavad kasvatada järgmist põlvkonda nii klubidele kui ka Eesti koondisele

mart-poom
Mart Poom — FOTO: Jana Pipar/jalgpall.ee.

Möödunud nädalal Tallinnas ja Tartus toimunud noortetööjuhtide seminar tõi kokku Eesti tippklubide 128 treenerit ning 19 tegevjuhti ja spordidirektorit. Kolmepäevasel seminaril anti hinnang noortetööjuhi rollile klubis.

16.–18. jaanuarini toimunud seminari viis läbi Põhja-Iirimaa koolitaja Alan Nixon, kes osaleb Eesti klubide noortetööjuhtide projektis 2023. aasta algusest. Varasemalt on fookuses olnud noortetööjuhtide töö ning nende isiklik areng, jaanuarikuise seminari eesmärk oli kasvatada klubijuhtide, spordidirektorite ja noortetreenerite teadlikkust noortetööjuhi tööst.

Noortetööjuhtide projektijuhi Mario Pruuli sõnul on oluline, et kõik kolm osapoolt räägiksid klubis ühtses jalgpallikeeles. „Kutsusime koolitusele noortetööjuhtide otsesed ülemused, et anda neile ülevaade, millisena näeme noortetööjuhi rolli klubis. Meie jaoks oli tähtis tutvustada, mida noortetööjuhid on senimaani teinud ja mida nad on tulevikus tegemas. Treeneritele soovisime näidata, kust see info, mida noortetööjuht klubis edasi kannab, pärineb,“ rääkis Pruul.

FC Nõmme Unitedi klubi juhi Mart Poomi sõnul on noortetööjuht klubi treeneritele ja lapsevanemate justkui tugiisik. „Noortetööjuht aitab lahendada treenerite muresid, annab nõu, koolitab ja annab tagasisidet: see on oluline nii treeningutel kui mängudes. Samas on ta võtmeisik mängijate ja lapsevanemate suhtluses klubiga nende murede või küsimuste korral,“ rääkis ta.

Poom lisas, et pärast noortetööjuhtide programmi algust on paranenud klubi noortetöö ülesehitus. „Kogu noortetöö on paremini organiseeritud ning oleme alustanud ühtse treeningmetoodika ja -mängufilosoofia väljatöötamist ehk et milliseid treeninguid tahame erinevates vanusegruppides näha koostöös noortetreeneritega,“ ütles Poom, kes lisas, et kõigi osapoolte eesmärk on arendada ja kasvatada üha kvaliteetsemaid mängijaid nii klubidele kui Eesti koondisele.

Seminaril osalenud FC Kuressaare noortetreener Danel Tiirats nõustub, et noortetööjuhi toodud arengukavad on muutnud treenerite lähenemist noormängijatele. „Tänapäeval õpivad noored teistmoodi ning kõigis trennides on erineva tasemega mängijad. Noortetööjuht on toonud klubi juurde arengukavad ja kindlad metoodikad, kuidas treenida noori mängijapõhiselt: kuidas tekitada igale mängijale treeningul tasemekohane proovikivi ning anda mängijatele võimalus iseseisvalt otsuseid vastu võtta,“ rääkis Tiirats.

Pruul lisas, et eesolev aasta tuleb noortetööjuhtide jaoks võrreldes möödunuga mõnevõrra erinev. „Kevadel läheme kahele väliskoolitusele ehk välisklubide külastusele, et pakkuda noortetööjuhtidele vaadet, mismoodi tegutsetakse välismaal, aga sarnases keskkonnas, et saaks sealt üle võtta nippe, mis tunduvad mõistlikud. Aasta teises pooles lähme üle mentorlusprogrammile, mistõttu ühiseid eesmärke on vähem, aga noortetööjuhid saavad see-eest üks ühele aega väliskoolitajaga, kes neid juhendama hakkab,“ ütles ta.

Alan Nixon on Iirimaa jalgpalliliidu koolitaja, kellel on UEFA Pro treenerikvalifikatsioon. Ta on koolitusi läbi viinud 40 erinevas riigis ja koostööd teinud 20 jalgpalliliiduga. Nixon omab magistrikraadi spordijuhtimise ja -mentorluse erialal.

EJLi noortetööjuhtide projekti arengut toetab logistikaettevõte Ferroline Group. Projekti käivitas EJL 2020. aastal ning selle eesmärk on arendada klubides välja väga heal tasemel ja klubi huvidest lähtuv noortesüsteem. EJLi noortetööjuhtide projektis lööb kaasa kümme Premium liiga ja seitse Esiliiga klubi. Samuti osaleb projektis neli klubi, kes rahastavad noortetööjuhti ise, niisamuti on kogu protsessi kaasatud ka EJLi akadeemia.