Reklaam sulgub sekundi pärast

Jalgpall

toetab Chanz

Treenerite tippkursusel jagasid teadmisi mainekad Hollandi koolitajad

Koolitaja Vera Pauw
Koolitaja Vera Pauw — FOTO: Kenn Rull

Möödunud nädalal, 27.–29. veebruaril jagasid Eesti Jalgpalli Liidu (EJL) korraldataval UEFA Pro kvalifikatsioonikursusel teadmisi suure kogemustepagasiga Hollandi tippkoolitajad Vera Pauw ja Bert van Lingen.

Vera Pauw on legendaarne Hollandi jalgpallipersoon, kes on end ajalukku kirjutanud nii mängija kui treenerina saavutatuga. Pauw oli Hollandi ajaloo esimene naisjalgpallur, kes teenis leiba välisklubis ning esimene naine, kes teenis professionaalse jalgpallitreeneri kvalifikatsiooni. Treenerikarjääri jooksul on ta teiste seas juhendanud Šotimaa, Iirimaa, Lõuna-Aafrika Vabariigi ja Hollandi naiste rahvuskoondised, kusjuures viimased tüüris ta 2009. aastal ajaloo esimesele suurturniirile ning seal jõuti poolfinaali. 2016. aastal teenis ta nominatsiooni FIFA aasta treeneri tiitlile ning 7 aastat varem omistas Rahvusvaheline Olümpiakomitee (IOC) talle eriauhinna naiste spordi arendamise eest riiklikul ja rahvusvahelisel tasandil.

Pauw enda sõnul on treeneritöö ja koolitamise vahel aidanud silda ehitada tõsiasi, et enne treeneritöö alustamist tegutses ta ka kehalise kasvatuse valdkonnas. „Toona mängisime jalgpalli amatööridena, seega tahtsin kõrvale valida töö, mis toetaks minu karjääri, mitte teha midagi sellist, mis ei ole jalgpalliga üldse seotud. Tagasi vaadates oli see hea otsus, sest tänu sellele on minu kogemustepagas oluliselt suurem kui neil, kes on olnud vaid mängijad, kuigi loomulikult olnuks tore vaid jalgpallile keskenduda ja sellega elatist teenida,” rääkis Pauw.

Lisaks tõi Pauw esile naiste jalgpalli arengu mõju treeneritele ja nende koolitajatele. „Tänapäeval televiisorist naiste tippmänge vaadates on tase sarnane meeste omaga. Treenerite koolitamise perspektiivist on see kasvatanud lugupidamist naistreenerite teadmiste ja kogemuste vastu,” rääkis Pauw ja lisas, et tunneb end koolitajana austatu ja enesekindlana nii mees- kui naistreeneritele teadmisi jagades.

Bert van Lingen on Hollandi jalgpallimaastikul samuti legendi staatuses, kirjutades mitmeid jalgpalliteooriat käistlevaid õpikuid. Enam kui 50 aastat kestnud treenerikarjääri jooksul on ta juhendanud mitmeid klubisid ja rahvuskoondiseid, ent veetis suurema osa kodumaa pinnal. Lisaks Hollandi noortekoondiste juhendamisele ja meeste koondise abitreenerirollile on ta kaks ametiaega – aastatel 1979–87 ja 1989–92 ehk kokku 13 aastat – olnud Hollandi naiste koondise peatreener. Van Lingen on Eestis käinud ka varem – 2009. aastal, mil Eesti võitis A. Le Coq Arenal MM-valikmängus Belgiat, oli hollandlane toonase Belgia juhendaja Dick Advocaati abitreener.

Van Lingeni sõnul on tema jaoks seesugustel koolitustel teadmiste jagamine oluline jalgpalliarmastuse tõttu – tema jaoks ei ole tegemist tööga, vaid lihtsalt tegevusega, mida ta üle kõige naudib. „Minu soov on aidata treeneritel selles valdkonnas areneda. Saame palju näiteid tuua iseenda karjäärist ja tutvustada meetodeid, mida välja töötanud oleme. Olen kogenud palju ning need õppetunnid on loodetavasti teistele abiks veelgi paremaks treeneriks saamisel,” rääkis van Lingen ning lisas, et ka tema jaoks käib õppetöö siiani: ka Eestis koolitajana veedetud aja jooksul jõudis ta enda sõnul uute teadmisteni.

„Jalgpallist kui mängust on lihtne aru saada,” jätkas val Lingen, „kuid seda õpetada on oluliselt keerulisem, sest mängu tuleb võistkond, kus kõik osapooled peavad asju ühtmoodi mõistma sõltuvalt ülesandest ja positsioonist väljakul. Nad tuleb panna mõistma, kuidas võimalikult efektiivselt tegutseda ning see on alati katsumus,” kirjeldas van Linen.

Käimasoleva UEFA Pro ehk Euroopa kõrgeima taseme kvalifikatsioonikursuse treenerite lend alustas õpinguid 2023. aasta augustis. Ligi pooleteise aasta pikkusel kursusel osaleb 16 treenerit, kellele jagavad külaliskoolitajate kõrval teadmisi endine meeste koondise treener ja tunnustatud koolitaja Arno Pijpers, EJLi koolitusosakonna juhataja Jan Harend, EJLi koolitajad Indrek Koser, Ludvig Tasane ja Ott Meerits, meeste koondise peatreener Thomas Häberli ning meeste koondise kehalise ettevalmistuse treener Michael Müller.

UEFA Pro kvalifikatsioonikursusel alustasid möödunud aastal õpinguid Nikita Andreev, Aivar Anniste, Denis Belov, Alo Bärengrub, Victor Manuel Gomes Da Silva, Joel Indermitte, Dmitri Kruglov, Daniel Meijel, Lauri Nuuma, Marti Pähn, Jaanus Reitel, Sirje Kapper, Nikolai Toštšev, Siim Valtna, Konstantin Vassiljev ja Vladimir Voskoboinikov.

Jalgpall

toetab Chanz