Jalgpall

toob sinuni Chanz

Kohtunike nädal toob tippkohtunikud madalamatesse liigadesse

kohtunike-nadal
Foto: Jana Pipar/Jalgpall.ee

20.–30. septembrini toimub kolmandat aastat jalgpallikohtunike nädal, mille raames teenindavad madalamate liigade mänge Eesti tippliigade kohtunikud.

Kohtunike nädal sai alguse 2020. aastal ning toimub tänavu kolmandat korda. Nädala vältel teenidavad kogenud Eesti tippkohtunikud ühes noorte õigusemõistjatega madalamate liigade, noorte ja naiste liigade kohtumisi. Traditsiooniliselt toimub kohtunike nädal paralleelselt septembrikuise koondisepausiga, mil tippliigades mänge ei peeta, vahendab EJL-i pressiteenistus. 

Eesti Jalgpalli Liidu (EJL) kohtunike osakonna juhataja Hannes Kaasiku sõnul on viimastel aastatel rõhku pandud kohtunikevahelise kogukonnatunde kasvatamisele ning kohtunike nädal on sellest üks tähtis osa. 

"Kui iganädalaselt TOP-kohtunikud ja regionaalkohtunikud omavahel kokku ei puutu ja tugevat sidet tekkida ei saa, siis see nädal loob selleks hea võimaluse. Kahtlemata on hea, kui noorkohtunikud saavad väljakut jagada kogenud kohtunikega, keda eeskujudena nähakse. Noori me mõistagi tippliigadesse tuua ei saa, aga teistpidi liikumine on igati hea,” rääkis Kaasik. 

Kaasiku sõnul on projekt varasematel aastatel saanud väga positiivset tagasisidet. „Kohtunikud on olnud väga tänulikud. See tutvustab neile, kuidas käiv mänguks valmistumine, milline on mängueelne koosolek ning mis on need nüansid, millele kogenud kohtunik tähelepanu pöörab. Kõiki neid teadmisi saavad nad kasutada ka edaspidi. Tippkohtunikele on nädal samuti väärtuslik, sest see loob võimaluse tagasi anda ja noorte õppeprotsessi panustada,” sõnas Kaasik ning lisas, et kohtunike nädal on positiivne sündmus ka võistkondade endi jaoks. 

 Tänavune kohtunike nädal toob kaasa ka uudseid lahendusi: tippkohtunikega ühte brigaadi kuuluvad noorkohtunikud saavad võimaluse harjutada peakomplektide kasutamist. „Igasugune tehnika muutub aastatega üha kättesaadavamaks ja nii on ka peakomplektidega. Paljud regionaalkohtunikud, kes soovivad karjääri teha, on selle endale juba ise soetanud ning see on igati tervitatav. Sel nädalal on neil võimalus näha, kuidas seda kõige efektiivsemalt kasutada ning kogenud kohtunikelt vajalikke näpunäiteid saada,” rääkis Kaasik. 

Iganädalaselt teenindab Eestis eri liigatasemetel kohtumisi ligi 300 kohtunikku. EJL korraldab regulaarselt ka kohtunike algkursuseid, kuhu oodatakse kõiki jalgpallihuvilisi alates 15. eluaastast. Järgmine kohtunike kool alustab 2023. aasta kevadel. 

Jalgpall

toob sinuni Chanz