Jalgpall

toob sinuni Chanz

Jalgpalliliit alustab Eestis ainulaadset füsioterapeutide ja arstide koolitusprogrammi

Kaspar Rõivassepp Eesti meeste A-koondise laagris
Kaspar Rõivassepp Eesti meeste A-koondise laagris — FOTO: Jana Pipar

Sel nädalal alustab Eesti Jalgpalli Liidu eestvedamisel Eestis ainulaadne ja suuremahuline spordimeditsiiniteemaline koolitusprogramm. Koolituse esimene osa kestab kaks päeva ning sellest võtab osa 34 Eesti tippjalgpallis tegutsevat füsioterapeuti ja arsti, kirjutab jalgpall.ee.

16.–17. märtsini Laulasmaal aset leidev koolitus keskendub erakorralistele meditsiinilistele olukordadele jalgpallis ja õpetab nendega toime tulema. Kahe päeva vältel ootavad osalejaid ees teoreetilised ja praktilised ülesanded ning teise päeva lõpus sooritatakse eksam, mille edukalt läbinutele väljastab jalgpalliliit tunnistuse.

Koolitusel osalevad Eesti tippklubide ja koondiste juures tegutsevad füsioterapeudid ja arstid, kellele jagab teadmisi seitse Eesti tippspetsialisti: ortopeed ja Eesti meeste koondise arst Kaspar Rõivassepp (Sportomedica kliinik), ortopeed ja Eesti noormeeste U21 koondise arst Timo Rahnel (Sportomedica kliinik), neurokirurg Andres Asser (Põhja-Eesti regionaalhaigla) ning kiirabi õe ja erakorralise meditsiini spetsialisti ja koolitajana tegutsevad Dmitri Prilutski (Tartu Kiirabi), Merlicande Lehtsaar (Tartu Kiirabi), Merle Kuus (Tallinna Kiirabi) ja Mari Viitmann (Tallinna Kiirabi).

„Olen sama koolitusprogrammi kahel korral läbinud UEFA egiidi all ja nüüd on aeg kogutud teadmised edasi anda kolleegidele Eestis,” rääkis Kaspar Rõivassepp. „Koolituse eesmärk on anda osalejatele selge õpetus ja struktuur, kuidas kriitilistes meditsiinilistes situatsioones käituda, langetada õigeid otsuseid ja abi anda. Käsitleme palju erinevaid teemasid tõsistest traumadest kuni kardiaalse äkksurmani välja. Sarnasel kujul koolitust pole Eestis varem toimunud ja minu hinnangul on see äärmiselt vajalik,” selgitas Rõivassepp.

Eesti Jalgpalli Liidu peasekretäri Anne Rei sõnul on spordimeditsiini valdkonnas planeeritud mitmeid pikaajalisi tegevusi. „Spordimeditsiin ja sellele tähelepanu suunamine on jalgpallis üha olulisem. Ühe olulise sammuna kutsus jalgpalliliit kokku meditsiinikomisjoni, mille tulemuslik töö on meie strateegilise arengukava eesmärk. Komisjon toob meditsiinivaldkonna teadmisi koondiste igapäevasesse tegevusse ja nõustab spordimeditsiinilistes küsimustes,” selgitas Rei.

Eestis toimuv koolitus on osa UEFA välja töötatud kolmeosalisest projektist „Football Doctor Education Programme”. Koolitusprogrammi teine osa keskendub jalgpallis ette tulevate vigastuste diagnostikale ja ravile ning kolmas osa mängijate heaolule – vigastuste ennetamisele, taastumisele ja toitumisele. Eestis on koolituse teine osa planeeritud toimuma järgmisel aastal.

Jalgpall

toob sinuni Chanz