Eestlased välismaal: koondislased võtsid mõõtu Konverentsiliiga alagrupiturniiril

Välismaal klubijalgpalli mängivatel Eesti jalgpalluritel oli edukas nädal: kohtumisi peeti eri eurosarjades ning mitmed noormängijad lõid käed uute tööandjatega, kirjutab jalgpall.ee.

Viimastel aastatel Paide Linnameeskonda esindanud Kevor Palumets tegi möödunud nädalal võimsa ülemineku, kui sõlmis 3-aastase lepingu Belgia kõrgliiga klubi Zulte Waregemiga. 19-aastase poolkaitsja jalgpalluriteekond algas Keila JK-s ning lisaks Paidele on ta täiskasvanute liigades esindanud ka JK Tabasalu. Pühapäeval, 11. septembril tegi Palumets juba ka uue meeskonna särgis debüüdi, kui sekkus 0:2 kaotusmängus Genti vastu väljakule 56. minutil.

Eesti Esiliiga tabeliliidri Harju JK Laagri ridadest siirdus välismaale 16-aastane poolkaitsja Imre Kartau, kes sõlmis 3-aastase lepingu Itaalia klubi Veneziaga. Klubi esindusmeeskond võistleb igapäevaselt Serie B-s, Kartau hakkab esialgu esindama klubi U18 meeskonda. Uue koduklubi said endale ka Deivid Andreas, kes hakkab esindama Rumeenia klubi Sighetu Marmatieid, ja Kristofer Grauberg Lepik, kes liitus Itaalia Serie D meeskonna San Nicolo Notarescoga.

Joonas Tamm ja tema koduklubi FCSB alustasid UEFA Konverentsiliiga alagrupiturniiri, kui võõrsil mindi vastamisi Inglismaa klubi West Ham Unitediga. Kuigi avapoolajal hoiti oma seljatagune puhas ja vaheajale mindi ka üheväravalises edus, pani Premier League'i klubi oma paremuse maksma ja saatis teisel kolmveerandtunnil Rumeenia meeskonna võrku kolm vastuseta väravat. Võidust jäädi ilma ka paar päeva hiljem toimunud liigakohtumises, kui Voluntariga lepiti vastase üleminutite värava tõttu 1:1 viiki. Tamm tegi mõlemas kohtumises täismängu.

Vlasiy Sinyavskiy (pildil) ja Slovacko alustasid Konverentsiliiga alagrupiturniiri viigiga, kui kohtumine Belgradi Partizaniga lõppes seisuga 3:3. Eestlane sekkus mängu 67. minutil. Viigilainel jätkati ka koduses liigas, kui 1:1 seisuga lõppes kohtumine Mlada Boleslaviga. Sinyavskiy kuulus meeskonna põhikoosseisu ning vahetati puhkama viis minutit enne normaalaja täitumist.

Konverentsiliigas läksid omavahel vastamisi ka Karol Metsa koduklubi FC Zürich ning Karl Jakob Heina tööandja Londoni Arsenal. Inglismaa klubi 2:1 võiduga lõppenud kohtumises Eesti koondislased väljakul ei käinud. Nukker seeria jätkus Zürichi jaoks ka Šveitsi kõrgliigas, kui Servette'i üleminutite väravast saadi kirja valus 2:3 kaotus. Mets sai kirja täismängu.

Konverentsiliigat alustas kaotusega ka keskkaitsja Nikita Baranovi klubi FC Pyunik, kes jäi 1:3 alla Baselile. Baranov jälgis kohtumist vahetusmeeste pingilt. Mõned päevad hiljem toimunud liigakohtumist alustas eestlane põhikoosseisus ning tegi 3:1 võidumängus BKMA üle kaasa kogu kohtumise.

Heas hoos Frank Liivak lõi Iirimaa kõrgliigas teist mängu järjest värava, kui aitas Sligo Roversi 2:0 võiduni. Liivaku tabamus sündis 23. minutil, kui hea läbisöödu järel pääses eestlane jooksu ning lahendas olukorra kindlalt. Liivak tegi kohtumises kaasa 79 minutit. Täpse jalaga oli ka Henri Anier, kelle söödust läks Muangthong United kohtumist Buriram Unitediga juhtima, ent lõppseisuks jäi 1:1 viik. Anier alustas mängu põhikoosseisus ning vahetati puhkama 80. minutil. Väravasöödu sai sarnaselt Anierile kirja ka tema koondisekaaslane Rocco Robert Shein, kes aitas Utrechti duubelmeeskonna Hollandi esiliigas 1:1 viigini. Shein sai kirja täismängu.

Hea nädal oli ka Itaalias pallivatel eestlastel. Oliver Jürgens aitas oma koduklubi Torino FC 2:1 võiduni Cesena vastu. Itaalia U19 kõrgliiga kohtumises tegi Jürgens täismängu ning tema meeskond jätkab liigatabelis esikohal. Georgi Tunjovi tööandja SPAL sai Itaalia Serie B-s kirja võidu, kui 2:0 oldi üle Veneziast. Tunjov jälgis mängu vahetuspingilt. Naiste koondise poolkaitsja Vlada Kubassova lõi esimese värava Itaalia naiste tippliigas, kui kandis 1:2 kaotusmängus Fiorentina vastu hoolt Como ainsa tabamuse eest.

Poola esiliiga meeskonna Bielsko-Biala Podbeskidzie ridadesse kuuluv Matvei Igonen sai tunda võidurõõmu, kui 3:2 võideti Chojnice Chojniczankat. Igonen seisis Podbeskidzie väravasuul kogu kohtumise.

Mattias Käit ja Bukaresti Rapid said Rumeenia kõrgliigas kirja napi kaotuse, kui 0:1 jäädi alla Craiovale. Põhikoosseisu kuulunud Käit mängis 80 minutit. Vaatamata kaotusele jätkab Rapid liigatabelis liidrikohal. Rauno Sappineni koduklubi Gliwice Piast pidas Poola kõrgliigas väravaterohke kohtumise Zabrze Gornikuga, mis lõppes 3:3 viigiga. Eesti ründaja sekkus mängu 73. minutil.

Mihkel Ainsalu koduklubi Telstar teenis Hollandi esiliigas võidu, kui Almere City alistati üleminutite väravast 1:0. Eestlane mänguaega ei teeninud. Vahetusmeeste pingilt jälgis mängu ka Kanada kõrgliigas palliv puurilukk Andreas Vaikla, kelle koduklubi jäi 1:3 alla York Unitedile.

Eesti naiste koondise esiväravavaht Karina Kork sai Rootsi naiste kõrgliigas kindla kaotuse, kui 0:4 jäädi alla Örebrole. Kork valvas IFK Kalmari väravasuud kogu kohtumise. Soome naiste kõrgliigas pallivad Pille Raadik ja Signy Aarna teenisid aga viigipunkti, kui 1:1 lepiti HJK-ga. Raadik tegi kaasa kogu mängu, Aarna jälgis kohtumist vahetuspingilt.