toetab Chanz

Eestlased välismaal: hooaja algus sai eestlaste jaoks eduka jätku

Erik Sorga
Erik Sorga — FOTO: Jana Pipar

Välismaal klubijalgpalli mängivate eestlaste jaoks oli nädal edukas: teeniti mänguaega ja löödi tähtsaid väravaid, kirjutab jalgpall.ee.

Ka möödunud nädalal head minekut näidanud Eesti koondise mängija Erik Sorga lõi kontrollmängus kübaratriki. Sorga koduklubi Sumqayiti Aserbaidžaani kõrgliiga teise vooru kohtumine Sabahiga lükati edasi ning mängupraktika saamiseks peeti kontrollkohtumine esiliigaklubi MOIK-iga. Sumqayit võitis kohtumise 6:1. Lisaks kolmele väravale sai Sorga kirja väravasöödu. Liigahooaega 4:1 võiduga alustanud Sumqayit kohtub järgmises voorus 19. augustil Sergei Zenjovi endise tööandja ja eelmise hooaja neljanda meeskonna Qabalaga.

Vlasi Sinjavski pääses Tšehhi kõrgliiga neljandas voorus Slovacko võidumängus Bohemiansi üle väljakule avapoolaja lõpu eel. Ka 1:0 lõppenud mängu ainus värav sündis avapoolaja lõpus, mil Sinjavski meeskonnakaaslane Stanislav Hoffmann palli nurgalöögi järgses olukorras mõnelt meetrilt väravasse suunas. Võit tõstis neljast mängust seitse punkti kogunud Slovacko liigatabelis kuuendaks.

Bulgaarias läksid vastamisi Matvei Igonen ja Joonas Tamm. Kõrgliigas kaheksa punktiga neljandat kohta hoidva Hebari väravavaht Igonen tõrjus kohtumise 30. minutil penalti. Plovdivi Botevi horvaadist ründaja Martin Sekulic lõi palli värava keskele ja eestlane tõrjus palli värava ette, sealt edasi löödi pall posti ning siis juba klaarisid Hebari mängijad palli kastist välja. Hebar asus juhtima 47. minutil, kui äärelt jooksu saanud ründajat Joonas Tammel püüda ei õnnestunud. Äärelt saadeti pall kasti ning värava vormistas enda nimele bulgaarlane Angel Bastunov. 83. minutil jäi Plovdiv vähemusse ja kohtumine lõppeski Hebari üheväravalise võiduga. Igonen ja Tamm tegid kaasa terve kohtumise.

Igonen pidas eelmisel nädalal teisegi kohtumise, kus hiilgas penaltitõrjega. Igonen aitas koduklubil kinni hoida 1:1 viigist Sofia CSKA 1948 vastu.

Bogdan Vaštšuk tegi Serbia kõrgliigas debüüdi, kui Voždovac ja Surdulica Radnik mängisid 3. voorus 1:1 viiki. Eesti koondislase koduklubi jäi kaotusseisu juba 4. minutil, vastus sündis omaväravast seitse minutit pärast Vaštšuki sekkumist. Siiski ei saanud 69. minutil platsile pääsenud Vaštšuk võiduväravat ülemäära mugavalt jahtida - 80. minutil jäädi otse punase kaardi teeninud keskkaitsja Filip Damjanovici võrra vähemusse. Voždovac koos Vaštšukiga pidas vastu ning teenis oma kolmanda järjestikuse viigi. Praegu ollakse tabelis üheksandal kohal, Radnik on neljas.

Pille Raadik ja Aland United said Soome kõrgliiga 16. voorus 0:4 kaotuse liidrikohta hoidvalt KuPS-ilt. Endine Eesti koondise kaitsja vahetati mängu 73. minutil, kui kaotusseis oli kolmeväravaline. 15 mänguga 33 punkti kogunud Ahvenamaa klubi on hõbedakohal, lähim jälitaja HJK on kolme punkti kaugusel.

Karol Metsa koduklubi St. Pauli alistas Saksamaa karikasarjas Delmenhorsti 5:0. Saksamaa esiliigas mängiv St. Pauli muukis tugevuselt neljanda liiga klubi väravaluku lahti 24. minutil. See jäi avapoolaja ainsaks tabamuseks. Teisel poolajal lisati neli vastuseta väravat. Mets, kes sai hiljuti liigamängus punase kaardi ja kahemängulise keelu, kuulus St. Pauli algkoosseisu ja vahetati välja 63. minutil 2:0 eduseisus.

Kaitsja Maksim Paskotši mängis Tottenham Hotspuri U23 meeskonna eest kõik minutid Premier League 2 avavoorus, kui alistati Manchester City eakaaslased 5:0. Esimesel poolajal löödi kaks ja teisel kolm väravat.

Poolkaitsja Ilja Antonov alustas Rumeenia esiiliiga teise vooru kohtumist Hunedoara Corvinuli algkoosseisus ja vahetati välja 59. minutil, kui mängiti 0:0 viiki Dumbravitaga. Corvinul on kahe vooruga kogunud neli punkti.

Kaitsja Artur Pikk jälgis Poola esiliiga neljandas voorus Opole Odra 1:0 võidumängu Matvei Igoneni endise koduklubi Bielsko-Biala Podbeskidzie vastu pingilt. Odral on nelja mänguga kirjas üheksa punkti.

Eesti koondise väravavaht Karl Jakob Hein alustas uut hooaega vahetusmeestepingilt. Londoni Arsenal alistas kodus Nottingham Foresti 2:1. Arsenali eest tegid avapoolajal skoori Eddie Nketiah ja Bukayo Saka. Foresti poolt vastas teisel poolajal Taiwo Awoniyi. Heina jaoks oli see karjääri kolmandaks korraks Premier League'i vahetusmeestepingil.

Koondise poolkaitsja Markus Poom lõi Iirimaa kõrgliigas oma hooaja teise värava. Poom sahistas 20. minutil Shelbourne'i vastu võrku, olles täpne nurgalöögi olukorras. Shamrock juhtis sellest tabamusest pikka aega, kuid 90+4. minutil lõi Shelbourne lõppseisuks 1:1 viigi. Poom tegi kaasa terve kohtumise. Eelmises voorus andis Poom resultatiivse söödu. Samuti Iirimaal mängiv Frank Liivak tegi täismängu, kui tema tööandja Sligo Rovers kaotas liigas Dundalkile 0:1. Shamrock Roversil on tabeli tipus lähima jälitaja St. Patrick's Athleticu ees endiselt neljapunktiline edumaa. Sligo Rovers paikneb seitsmendal positsioonil.

Rocco Robert Shein tegi oma uue koduklubi Dordrechti eest ametliku debüüdi, kui kuulus Hollandi esiliiga avavoorus Breda vastu põhikoosseisu. Dordrecht läks 2:0 juhtima. Shein vahetati välja 81. minutil 2:1 eduseisus, aga lõpuks jäi kohtumine 2:2 viiki. Breda lõi viigivärava 90+5. minutil.

Martin Vetkal kuulus AS Roma U19 võistkonna põhikoosseisu sõprusmängus, milles kaotati eduseisust Serie C-s mängivale Benevento esindusmeeskonnale 1:3.

18-aastane Tallinna Kalevi poolkaitsja Kristofer Käit jätkab karjääri Portugalis Rio Ave meeskonnas. Rio Aves mängib Käit aastase laenulepingu alusel. Käit on uue koduklubi eest värskelt ka mängida saanud: U23 liiga A-grupis oldi vastamisi Famalicaoga, kellele jäädi 0:1 alla. Eesti noortekoondiste poolkaitsja Kristofer Käit kuulus põhikoosseisu ja tegi kaasa terve kohtumise. Teise vooru kohtumine toimub 15. augustil kodus Torreense vastu. Käit on varem pallinud FC Porto noortemeeskonnas.

Eesti koondise ründaja Rauno Sappineni koduklubi Jeruusalemma Hapoel kaotas Iisraeli karikavõistlustel Petah Tikva Maccabile 1:2. Eelmises kohtumises skoorinud ja uue koduklubi eest väravaarve avanud Sappinen sekkus mängu 77. minutil, mil skooriks oli 1:1. Jeruusalemma Hapoel sai B-alagrupis nelja mänguga kaks võitu, ühe viigi ja ühe kaotuse ning asub hetkel esikohal, aga ülejäänud meeskondadel on mäng varuks. Grupi võitja pääseb poolfinaali, aga välja mängitakse ka ülejäänud kohad neljandast allapoole. Iisraeli kõrgliiga uus hooaeg algab 26. augustil.

Eesti koondise keskkaitsja Nikita Baranovi koduklubi Jerevani Pjunik kaotas Konverentsiliiga 3. eelringi avamängus 0:3 norrakate Bodö/Glimtile. Baranov vaatas kohtumist pingilt. Korduskohtumine toimub 17. augustil. Paari võitja pääseb Konverentsiliiga play-off-ringi, kaotaja jaoks on euroteekond läbi. Pjunik kohtub kahe matši vahel koduliigas Ararat-Armeniaga.

Saku Sportingu kapten, 23-aastane Grete Daut siirdub sügiseks Norra, kus teda ootab proovitrenni Norra meistrist SK Branni naiskond.