Eesti U21 koondis lõpetas EM-valiksarja kahe järjestikuse võiduga

Eesti esimese värava lõi Tristan Toomas Teeväli
Eesti esimese värava lõi Tristan Toomas Teeväli — FOTO: Liisi Troska/jalgpall.ee

Eesti noormeeste U21 koondis pidas täna, 15. oktoobril viimase kohtumise EM-valiksarjas, kui vastamisi mindi Kosovoga. Vastane alistati seisuga 3:1 ning see tähistas Eestile teist järjestikust võitu.

Eestil oli kaks suurepärast võimalust juba esimese viie minuti jooksul: esimese puhul murdis vastase kasti Patrik Kristal, ent löögile vastase kaitsja pääseda ei lubanud; teises olukorras sai kaugelt proovida Danil Kuraksin, ent tugev löök läks mööda. Eesti avaldas vastasele kõrgelt survet ning hoidis initsiatiivi selgelt enda käes. See andis tulemust 21. minutil, kui Kosovo puurilukk võttis kasti murdnud Aleksandr Šapovalovi vea hinnaga maha. Teenitud penaltit asus lööma Tristan Toomas Teeväli, kes realiseeris ja viis kodumeeskonna juhtima.

30. mänguminuti paiku kaldus mäng suuresti Kosovo poole, ent rohketest võimalustest neil väravat lüüa ei õnnestunud. Avapoolaja lõpuminutid olidki taas Eesti käes ning 44. minutil jõuti väravale taas lähedale, kui Kuraksin kasutas ära vastase söödueksimuse ning pääses löögile, et väravavaht tõrjus. Järgnenud nurgalöögist saadi 2:0 eduseis kätte: Kosovo väravavaht sai Nikita Mihhailovi nurgalöögile sõrmed vahele, aga jätkuolukorrast realiseeris Kristal kindlalt. Kristali jaoks oli tegu esimese väravaga U21 koondise särgis.

Teine poolaeg oli lahtine, kuid sajaprotsendilisi võimalusi meeskondadel esiti ei tekkinud. 70. minutil tegi Kosovo mängu enda jaoks keerulisemaks, kui kaitsja Yll Ibrahimi tegi Daniil Tarassenkovi vastu väljaspool karistusala viimase lootuse vea ning jättis punase kaardi järel meeskonna ühemehelisse vähemusse. Siiski õnnestus Kosovol seitse minutit hiljem värav lüüa, kui Milot Avdyli realiseeris postipõrke abil otse karistuslöögist. Värav andis külalismeeskonnale indu juurde ning rünnakutel näidati selgelt teravust, kuid Eesti võttis siiski oma. 3:1 värava sepistasid vahetusest sekkunud mängumehed 87. minutil: Nikita Vassiljevi nurgalöögist suunas palli peaga võrku Taaniel Usta, kelle jaoks oli samuti tegu debüütväravaga.

U21 koondise jaoks oli tegu teise järjestikuse võiduga: 10. oktoobril alistati EM-valikmängus seisuga 1:0 ka Iisrael. „Eesmärk ja unistus oli kuus punkti teenida ja valiktsükkel väga hästi lõpetada," ütles mängu järel koondise peatreener Sander Post. „Tegime kahes viimases mängus taktikalisi muudatusi. Pea iga päev tegelesime standarditega, kolm väravat kahes mängus – olime selgelt tugevad ja sealt väravad tulid. Viimased kaks kodumängu õnnestusid hästi ning aitäh Aiko Orglale ja Igor Morozovile, kes standarditega tegelevad!"

Kahe viimase kodumänguga jäi rahule ka tänase avavärava autor Tristan Toomas Teeväli. „Eriti esimesel poolajal olid täna kiirrünnakud need, mis meile edu tõid. Saime pallivõitude järel päris mitu ohtlikku olukorda ja ka kaitses ohverdasid mehed end igas olukorras – super töö," ütles poolkaitsja, kes kiitis ka koondise mängijate omavahelist kokkumängu: „Üksteist mõistetakse hästi. Nii rünnakul kui kaitses teame, kus keegi appi tuleb ja kuhu jookse tehakse. Kahju, et see siin läbi saab – oleks tahtnud näha, kuidas see edasi läinud oleks."

Eesti lõpetas EM-valiksarja 7 punktiga ning teenis sellega alagrupis viienda koha, Kosovo teenis 12 punkti ning paigutub rea võrra kõrgemale. Esikoha teenis Saksamaa, esikolmikusse kuuluvad ka Poola ja Bulgaaria, kuuendal real lõpetas Iisrael.