Reklaam sulgub sekundi pärast

Jalgpall

toetab Chanz

Sõna on peatreeneril: mida ootab Thomas Häberli EM-valiksarja loosimiselt?

häberli
Foto: Jana Pipar/Jalgpall.ee

Sel pühapäeval on meeste koondise jaoks oluline päev, sest Frankfurdis selguvad meie vastased Euroopa meistrivõistluste valiksarjas. Koondise peatreener Thomas Häberli keskendub vastastelt punktide noppimisele, mitte kõlavatele nimedele.

Häberli kommenteeris nii eelseisvat EM-valiksarja kui sellele eelnevat perioodi, vahendab jalgpall.ee

2024. aasta EM-valiksarja loosimine

9. oktoober on iga Eesti koondisega seotud inimese jaoks oluline päev. Saame teada vastased valikmängudeks. Loosimisele saab läheneda kahe erineva nurga alt. Neist esimene on oodata atraktiivseid vastaseid, teine keskenduda vastastele, kelle vastu võiksime võimalikult palju punkte teenida. Peame suhtuma selliselt, et soovime võimalikult palju mängitavaid, jõukohaseid vastaseid. Me ei soovi nn ilusaid kaotusi. Me mängime selleks, et võita. Tahame ka rünnata, mitte ainult kaitsta. Maailma 20 parima koondise vastu on see väga raske, aga reitingus järgmiste koondise vastu võimalikum. Hoiame pöialt, et loosiõnn meile igast tugevusgrupist võimalikult võidetava vastase tooks! Oleme eelseisva loosimise eel ootusärevad, sest viimane aasta on meid näljaseks muutnud.

Viimane aasta 

Aasta tagasi mängisime Walesiga 0:0 viiki ja kogesime suurepäraseid emotsioone, sest kuigi mängisime võõrsil, ei olnud me ainult kaitsele keskendunud, ründasime ja tekitasime lõpus võimalusi ka võiduvärav lüüa. Kuus kuud hiljem olime näost kaamed: kaotasime teenitult Küprosele. Me ei unusta kunagi seda karmi tunnet ja suurt valu. Septembris saadud kindel 4:0 võit San Marino üle tähendas, et kogusime maksimumpunktid, naasime Rahvuste liigas C-tasandile ja sellega lõppes viimaste kuude sõit Ameerika mägedel.

Küpros ja pärast seda 

Meie eneseanalüüs oli halastamatu. Kuidas see juhtuda sai? Miks oli 26 mängijast 23 selle kogunemise ajal haiged (koroonaviirus, kõhuprobleemid, külmetus, gripp)? Koondise arst ütles, et pole kunagi varem midagi sellist kogenud. Siiski on see meie lugu. Ei mingeid vabandusi, ei mingit ohvrimentaliteeti. Mängupäeval ei olnud me valmis. Meie vastutame ja seisame olukorraga silmitsi. Võtame õigustatud kriitika vastu ja tõuseme taas.

Pärast seda oli meil kümme nädalat aega valmistuda uueks ülesandeks D-liigas. Mängijad on suures plaanis samad. Rahvusmeeskonnana teatavasti üleminekuturul tegutseda ei saa. Pidime parandama palliga mängu, mida proovisime eelmisel aastal ülitugevate vastaste vastu. Samuti pidime meeskonnana muutuma stabiilsemaks ja jagama vastutust rohkemate mängijate vahel. Peame mängus paratamatult ette tulevate tagasilöökidega paremini toime tulema. Selle juurde kuulub soosikuna surve talumine ja samal ajal tulemuste saavutamine. See on uus mängumaa, mis vajab avastamist.

D-liiga 

Tulemused ei valeta. Oleme paremad kui D-liiga. Seda võime kindlalt väita. Näitasime mängust mängu edasiminekut. Pidime vastu võtma tagasilööke, näiteks mõlemas kohtumises Maltaga anti meie vastu penalti käega mängu eest. Elasime üle rasked perioodid kodumängus Maltaga ja lõpus aitas meid ka rohkearvuline publik, samuti staadioni teadustaja. Aitäh! Viimases mängus San Marinoga näitas meeskond küpset esitust, mida toetasid taas valjuhäälsed Eesti fännid tribüünidel.

Oleme nüüd C-tasandil? 

Oleme D-liigast paremad, kuid kas sellest piisab, et C-liigas mänge võita? Pidime oma koha leidma. Kuhu me kuulume? Nii 2018. kui ka 2020. aastal mängis koondis C-tasemel ja võitis vaid ühe mängu. Jalgpallis on tõde tulemustes, mitte sõnades. Veel selgemalt end väljendades: toona oli tase liiga kõrge. Alagrupp oli liiga tugev. Selge on see, et me kõik tahame mängida C-liigat. Aga need on vaid sõnad. Sellele peavad järgnema ka teod. C-liigas sõltub alagrupi tugevus palju loosimisest: Küpros jäi tugevas alagrupis viimaseks, samas kui Kasahstan mängis selle aasta alguses D-liigat ja on nüüd tõusnud B-liigasse. Keegi peab tõusma ja keegi peab langema, mis on publikule kaasahaarav ja sportlikult nõudlik.

Austame oma jalgpallureid 

Tänan oma mängijaid, personali ja kõiki teisi panuse andnud inimesi. Kõik aitasid. Aga platsil on mängijad. Nemad said ülesannetega hakkama. Targa kapteni juhtimisel võtsid nad vastutuse ja sõnadele järgnesid teod. Märtsis saime kõva löögi, aga me ei jäänud pikali. Oleme õppinud ning oleme kogemuste ja edu võrra rikkamad. Need emotsionaalsed Ameerika mäed jäävad meie sisse alles ja teevad meid ees ootavate põnevate ülesannete lahendamisel tugevamaks.

Jalgpall

toetab Chanz